Kendi Kalemimden Ben :)

0
5324

 

23 Nisan 1980 tarihinde dünya denen gezegene geldim. Tahsil hayatımın büyük bir bölümü Kastamonu sınırları içinde geçirdim. Özellikle 7 senemin geçtiği Kastamonu Mustafa Kaya Anadolu Lisesi geleceğimi bir ölçüde belirleyen dönüm noktası oldu. Bu okulu kazandığım ilk günden itibaren hep Bilgisayar Mühendisliği’ni veya sayısal alan mesleklerini hedefliyordum. Bununla birlikte mezun olduğumuz sene bizlere gösterilen 7 senelik rehberlik dosyalarımda her sene ilerisi için düşündüğüm meslekler arasında öğretmenliği de bir seçenek olarak belirttiğimi de hatırlıyorum. Demek ki ilk andan itibaren hep öğretmenlik zihnimin bir köşesinde varmış.

Dönüm noktası olarak MKAL’yi göstermiştim. İşte oradaki geleceğimi 3 öğretmen değiştirdi. Bunlardan maalesef hayırla anamayacağım ikisi matematik ve kimya öğretmenlerimdi. Onlardan dolayı sayısal puanlarım çok ciddi düşüş yaşadı ve neticede sayısal bölümden ve öncelikli meslek tercihimden uzaklaştım. İşte bu noktada ingilizcesi mükemmel olan İnci DOĞRU adındaki ingilizce öğretmenimiz her fırsatta bizlere destek oldu ve ingilizce öğretmenliğine dair bilgiler verdi. 7 sene boyunca dil ağırlıklı bir eğitim aldıktan sonra dilden uzak kalmak istemedim. Sosyal sınıfındaki ekibi de gördükten sonra kesin tercihimi dil bölümünden yana yaptım.

Dil ile uğraştıkça dile karşı muhabbetim arttı. Ama bu ilginin tavan yaptığı yer üniversite oldu. Biraz da arkadaş çevresine uyarak çalışmadan girdiğim ÖSS ÖYS sonrasında Dicle Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’ni kazandım. Dediğim gibi bu üniversite bende çok ciddi değişimlere sebep oldu. Öncelikle çekingenliğimi üzerimden atarak derslerde lisede olduğundan daha aktif olmaya başlamıştım. Ve yurt dışında uzun yıllar kalmış hocalarımın desteğiyle ingilizceye dair yeni projeler hazırlamaya başladım. Üniversite yıllarında taslaklar halinde hazırladığım birçok projeyi geçen yıllarla birlikte yavaş yavaş hayata geçirmeye başladım.

Üniversiteyi bitirdikten sonra daha önce yaz tatillerinde çalıştığım İzmit/Gebze’den dolayı İzmit’e tayin istedim. İlk görev yeri olarak İzmit/Kandıra’da bir köy okulu olan Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlköğretim Okulu’na atandım. Burada 3,5 yıl kadar çalıştıktan sonra Kandıra merkezde yer alan ve ilçenin de en eski okulu olan Akçakoca İlköğretim Okulu’nda göreve başladım. Her iki okulda da çok kıymetli öğretmen ve öğrencilerle çalıştığım için çok memnunum. Öğretmenlik mesleğine dair birçok konuyu ve tecrübeyi buralarda edindim. 30/06/2008’tarihi itibariyle Sakarya Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu’na iller arası tayin ile atandım. Bu okul ilk tercihimdi doğrusunu isterseniz. Serdivan ile aileden gelen ayrı bir bağımız vardı. Ve bu okul depremin olduğu sene benim gözümde nedense depremin ayakta kalan simgelerinden biri olarak görünüyordu. Bu sebepten okulda öğretmen ihtiyacı olduğu gördüğüm anda hiç düşünmeden tayin istedim ve tayinim çıktı. Böylelikle, Akçakoca İlköğretim Okulu’ndan 2 senelik görev sonrası Sakarya’ya adım atmış oldum. 1.5 sene kadar burada görev yaptıktan sonra Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi’ne atandım. Yazıyı yazdığım an itibariyle bu okuldaki dokuzuncu senemdeyim şu an. Bu okulda açtığımız tüm dil sınıfları hem Sakarya hem de Türkiye çapında büyük başarılara imza atarak yüzümü güldürdüler. Tüm öğrencilerime bu özel duyguyu yaşattıkları için tek tek teşekkür ediyorum.

Öğretmenlik mesleğine başlamadan önce bu mesleği bu kadar çok seveceğimi tahmin etmiyordum. Her geçen gün bu mesleği tercih etmekle ne kadar doğru bir karar verdiğimi bir kez daha görüyorum. Geleceğimizi şekillendirecek insanların binlercesinin bizlerle aynı ortamda saatlerini, günlerini hatta aylarını geçirdiği düşünüldüğünde mesleğimizin önemi bir kez daha ortaya çıkacaktır. Farklı tekniklerle ve farklı yaklaşımlarla mesleğimde başarılı olabilmek adına elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Öğretmenlik mesleğinin kutsallığına son noktasına kadar inanırım. Eğitim bilimleri derslerinde sayfalar dolusu konular işlenmesine rağmen tüm bu sayfalar arasından en fazla “Empati”nin eğitim adına faydalı olduğuna inanıyorum. Öğrenciliğimde en çok sıkıntıyı resim ve fen bilgisi derslerinden yaşadım. Yabancı dili de sevdiğim için lisede iken yabancı dil bölümünü tercih ettim. Boş zamanlarımda internette web tasarımı üzerine çalışmalar yapmayı, yerli ve yabancı ingilizce öğretmenleri ile çeşitli forumlarda fikir ve materyal paylaşımında bulunmayı severim. Ayrıca müzik dinleyerek dinlenmeye çalışırım. Son olarak sporun hayatımda yeri çok ayrıdır. Fırsat buldukça futbol, voleybol, basketbol ve masa tenisi oynamaya çalışırım. Bir paragraf yazmak niyetiyle başladığım bu yazının bu kadar uzun sürmesini beklemiyordum açıkçası . Tüm bu yazılanları takip ederek son cümleye ulaşan bir çift gözün sahibine de burdan selamlar ve teşekkürler. Saygı ve huzurla kalın…

 

Sonraki İçerikHedeflerim
2002 yılından beri çeşitli okullarda, dil kurslarında ve internet ortamında İngilizce eğitimi vermektedir. Bununla birlikte Youtube'da ve İngilizce Video'da hazırladığı video dersleri tüm Türkiye ile paylaşmaktadır. Bugüne kadar beş milyonu aşkın izlenme oranı ile bu alanda dikkat çeken ingilizce öğretmenleri arasına girmiştir. Şu anda Türkiye'nin en büyük dil setlerinin hazırlıkları ile zamanının çoğunu geçiren Nurullah Öktem, boş zamanlarında da dil eğitim teknikleri üzerine araştırmalar yapmaktadır. Bu konuda bilgilerini güncellemek ve geliştirmek adına İngiltere'de iki farklı eğitim programına katılmıştır. Çeşitli seminerlerde dil eğitimi üzerine konuşmacı olarak görev almıştır. En büyük hedefi ve hayali şu an hazırlıklarını yapmakta olduğu Türkiye'nin en büyük dil setinin bir an önce tamamlanmasıdır.